Проект: Умения за висококачествено онлайн обучение / Програма: Еразъм+

Project number: 2021-1-PT01-KA220-SCH-000032510

Name: Skills for High Quality Online Education

Programme: Erasmus+

Ключова дейност: Партньорства за сътрудничество и обмен на практики

Тип дейност: Партньорства за сътрудничество в училищното образование

Продължителност: 01.11.2021 to 31.10.2023

Сайт: https://digitalskills.edukopro.com/

Участници:

Associação Cultural e de solidariedade Social Raquel Lombardi, 🇵🇹 Португалия – Координатор на проекта
ADNAN MENDERES ORTAOKULU, 🇹🇷 Турция
Better Future, poslovno svetovanje, 🇸🇮
Словения
Edukopro, 🇧🇦
Босна & Херцеговина
Institut Escola Gava Mar, 🇪🇸
Испания
Езиков Център Скай, 🇧🇬 България
Scoala Gimnaziala “Ion Creanga” Satu Mare, 🇷🇴
Румъния
SMART IDEA Igor Razbornik s.p., 🇸🇮
Словения

Резюме

Заради кризата с COVID образователната система по света беше разстроена. Наложените ограничения доведоха до промяна на парадигмата в образованието. Изведнъж учители и ученици бяха поставени в позиция да променят навиците си и как да се отнасят по начин, за който не бяха подготвени. Въпреки че учениците и учителите са дигитално грамотни, техните умения и компетенции за онлайн преподаване липсват.
Статистиката разкри, че във всички страни висок процент от учениците са успели да придобият знания на задоволително ниво или специфичните компетентности, както е заложено в учебната програма. Това се дължи на липсата на необходимите умения както на учителите, така и на техните собствени за провеждане на онлайн училищни дейности. Учителите изпитваха трудности при намирането на правилните начини да осигурят напредъка на учениците. Светът не беше подготвен за този тип обучение, което доведе до приемането на временни решения, повече или по-малко подходящи. Дори на теоретично ниво няма инструкции за методологията на онлайн преподаване / обучение, нито за добрите практики.

Обучението на учениците претърпя неуспех. Учителите не можаха да намерят най-добрите решения за постигане на целите на уроците. 66,9% от тях са се представили за първи път онлайн, според доклада на JRC за Covid 19. Освен това приложените проучвания водят до заключението, че има нужда от повече дигитални образователни ресурси, за да може дейността в класната стая да бъде по-ефективно. Онлайн обучението има голям потенциал, но само ако е добре подготвено от учители и ученици.

Може да се види, че учители и ученици от всички европейски страни и извън тях са изправени пред трудността да се адаптират към онлайн обучението. Като безпрецедентна ситуация, поне в първия етап на пандемията, нямаше координирани единни действия в никоя държава, така че учителите направиха както сметнаха за най-добро. Но изискванията за качествено онлайн образование изискват нови цифрови умения, както и ноу-хау по отношение на добрите практики. Тези добри практики обаче не бяха познати в образователната среда. От една страна, учителите не знаеха какви инструменти да използват, за да осигурят подходяща интерактивност в уроците, от друга страна, учениците не бяха подготвени да организират своето онлайн обучение, дори и да са дигитални нативни. Няма подходящи ръководства в това отношение. Още по-големи трудности се срещат при учениците със специални изисквания, интегрирани в масовите училища. Трябва да им се помогне още повече, за да преодолеят възникналите трудности.
При тези условия учениците не могат да придобият необходимите знания по време на онлайн обучение. Учениците и учителите нямаха необходимите дигитални умения, не бяха подготвени за подобни дейности. Към това може да се добави фактът, че използването на уеб инструменти в класната стая преди това е било на ниско ниво. Всичко това доведе до нежелани последствия като:
• учениците претърпяха загуба на знания и не придобиха уменията, предвидени в учебната програма;
• резултатите от обучението са се влошили качеството на обучението е намаляло
• ученето е станало трудно
• намалена мотивация за учене на учениците.
• Чрез този проект тези недостатъци могат да бъдат отстранени.

Теми

Цели: Какво искате да постигнете с изпълнението на проекта?
Целта на този проект е да предостави на учителите и учениците необходимата подкрепа за преодоляване на трудностите, свързани с онлайн обучението. В края му учениците и учителите ще могат да провеждат качествен образователен процес в дистанционно обучение.
Основната цел е да помогне на учителите и учениците да придобият умения за извършване на образователни действия, които могат да предотвратят загубата на учене и да подобрят училищните резултати на учениците дори в условията на онлайн обучение.

Цели

• Учениците и учителите ще придобият необходимите умения за онлайн преподаване/учене;
• Повишаване на осведомеността на учителите и учениците относно онлайн обучението и необходимостта от наличие на подходяща стратегия, така че знанията на учениците да не бъдат засегнати;
• Подобряване на академичните резултати в резултат на повишено качество на онлайн образователните дейности.
Крайната цел на всяка дейност по преподаване/учене е да осигури на учениците придобиване на знания и развитие на умения и компетенции. За да се постигне този резултат, трябва да бъдат изпълнени няколко конкретни цели:
• учениците да бъдат обучени да развиват най-подходящите дигитални умения за онлайн образователни дейности;
• учителите да бъдат обучени да развиват дигитални умения за онлайн преподаване;
• учителите да бъдат подпомогнати да се отворят към съвременните методи на преподаване, използвайки дигитални инструменти;
• учениците да натрупат набор от дигитални умения, необходими за учене, и да им помагат в кризисни ситуации
• цифрови инструменти, които да се използват лесно както онлайн, така и на място;
• учители и ученици да могат да извършват висококачествени онлайн образователни дейности.
• Чрез постигането на тези цели могат да се получат желаните резултати:
• учениците придобиват компетентностите, предвидени в учебната програма;
• училищните им резултати се подобряват;
• повишава се качеството на обучението;
• образователните дейности стават по-привлекателни;
• учениците стават по-ангажирани в учебните дейности
• повишава се мотивацията на учениците за учене.

Дейности

Планираните дейности имат за цел да гарантират постигането на целите и да повишат качеството на онлайн преподаване / учене.
Ще проведем проучване на онлайн обучението на ниво ЕС, за да идентифицираме добрите практики, за да установим какво е проработило и какво не в процеса. Учителите ще съберат по 10 примера за добри практики и ще представят примерите в първия LTT, в който ще бъдат избрани 30-те най-добри. Резултатите ще бъдат включени в брошура за учители, която ще включва избраните 30 примера за добри практики. По този начин учителите ще имат еталон по пътя, който да следват в онлайн преподаването;

  • Ще разработим програма за обучение, базирана на фасилитиране на процеса, предназначена за учители, чрез която те придобиват дигиталните умения и компетенции, необходими за предоставяне на качествени образователни дейности. Извършените доклади и анализи по проблемите на онлайн обучението ще бъдат отправна точка за установяване на съдържание на курса. Съдържанието ще бъде оптимизирано въз основа на предложенията и препоръките, получени от експертите във фокус групата, която ще оценява курса;
  • Ще бъде създаден инструментариум за обучение, приложим от всички заинтересовани страни и разпространен като OER. Ще бъде разработено и ръководство за учители как да включат родителите в дейностите на онлайн училището. Ще организираме LTT дейност, по време на която ще бъдат обучени учители от страни партньори. След това те ще пилотират програмата в своите страни. Обратната връзка, получена от пилота, ще бъде използвана за подобряване на програмата;
  • Ще научим учениците как да създават дигитални портфолиа, за да имат под ръка дигиталните ресурси, които ще използват в учебния процес. По време на студентския обмен ще се проведе семинар за оценка. Студентите ще придобият уменията и компетенциите, необходими за онлайн учебни дейности. Дейностите за взаимно обучение ще се проведат, след като учениците се приберат у дома.
  • Ще бъде разработено ръководство за ученици с инструкции как да създадат дигитално портфолио и да го използват за онлайн обучение;
  • Предвидените дейности ще имат екосъобразен характер, с цел развиване на нагласи и поведение за опазване на околната среда: ще се предпочитат зелени пътувания, възможно най-малко печатни документи, ще се прилагат практики за КСО.
  • Целта на проекта eTwinning, който ще се проведе, е да развие дигиталните умения на участващите ученици, но също така да интегрира екологичните проблеми в дейностите в класната стая.

Искаме да придадем и приобщаващ характер на проекта, като се има предвид, че в интернатите са интегрирани деца със специални потребности и ученици от категории в неравностойно положение. Те ще бъдат включени в дейности, а изработените по проекта продукти ще достигнат и до тези категории ученици.
Целева група: В проекта включихме две целеви групи:
• Учители, които трябва да подобрят дигиталните си умения, за да предоставят качествено онлайн образование;
• Ученици, които се нуждаят от нови цифрови умения и компетенции, за да завършат успешно онлайн обучението.
Учителите и учениците ще придобият:
• Дигитални умения за ефективно онлайн преподаване / учебни дейности;
• Компетентности за използване на уеб инструменти за различни видове дейности за преподаване/учене;
• Умения за използване на ИКТ при събиране и обработка на данни;
• Иновационен капацитет при провеждане на онлайн дейности;
• Учене за усвояване на умения;
• Способности за улесняване на процеса на онлайн обучение;
• Обмен на добри практики.
Брой и профил на участниците:
В този проект участват 8 партньора от 7 държави. Изборът е направен, като се вземат предвид нуждите, произтичащи от планираните дейности, и експертизата на всеки партньор в определена област, необходима за успешното изпълнение на проекта. По този начин избрахме партньори, които имат опит в провеждането на изследвания, в разработването на програми за обучение за дигитални умения, които имат капацитета да организират широкомащабни
действия за разпространение на резултатите.
24 учители ще представят добри практики на онлайн

Въздействие

Развитие на дигиталните умения на учителите за онлайн преподаване. В края на проекта учителите в целевата група ще бъдат по-добре подготвени да извършват онлайн преподавателски дейности, с набор от нови цифрови умения. Прилагайки примери от добри практики, те ще дадат допълнителен шанс на всички свои ученици за качествено образование.

Развитие на дигиталните умения на учениците за онлайн обучение. Учениците ще имат полза, като подобрят способността си да управляват и организират онлайн учебни дейности. Дори учениците със специални нужди ще повишат самочувствието си чрез уменията, които ще придобият. Онлайн обучението ще се превърне в по-приятелска среда и по-малко стресиращо.

Намаляване на отрицателното въздействие на онлайн обучението върху напредъка на учениците в училище Поради пандемията учениците страдаха от загуба на учене, което доведе до по-лоши резултати за повечето от тях. Придобивайки необходимите дигитални умения, те ще могат да преодоляват трудностите и да намалят отрицателното въздействие, усещано преди това. Чрез добра организация на онлайн учебните дейности ще бъдат създадени помещения, за да се осигури подходящо училищно развитие.

Книжката с добри практики може да се приеме като еталон за създаване на стратегия за онлайн преподаване Понастоящем няма ръководство за добри практики за онлайн обучение, което да е в подкрепа на учителите. При липсата на такъв инструмент всеки се справяше според уменията си, повече или по-малко добре. Тази книжка има много висок потенциал за прехвърляне, тъй като може лесно да се споделя в дигитален формат с учители дори от най-отдалечените райони, които нямат достъп до обучение по тази тема.

Програмата за обучение на учители може да се използва и от други училища в общността. Разработеният инструментариум за обучение може да се използва от всеки доставчик на обучение, тъй като може да бъде изтеглен от уебсайта на проекта. Той ще съдържа всички необходими компоненти за провеждане на обучителната програма и допълнително ръководство за учителите за това как родителите могат да бъдат включени в предоставянето на необходимата подкрепа на учениците по време на онлайн обучение.

Учебният комплект с инструменти и предложения за онлайн преподаване става полезно помагало за всеки учител Съдържанието на материалите, направени в комплекта, може да се превърне в източник на вдъхновение за всеки учител, защото ще намерите предложения за използване на уеб инструменти, препоръки за как учениците могат да бъдат подготвени да управляват своите онлайн дейности и как да си сътрудничат с родителите относно продължителността на онлайн училището.

Програмата за обучение може да се изпълнява от всяка заинтересована страна. Програмата за обучение ще бъде достъпна и в електронен формат, така че да може да се прилага във всяка общност от учители. Може да бъде поето и от доставчици на обучение и включено в тяхната оферта.

Наръчникът и портфолиото на ученика се превръщат в удобен инструмент за всеки ученик, помагайки му да управлява онлайн учебните дейности. И това ръководство има характер на уникалност, тъй като досега не е разработен такъв инструмент. Той ще бъде достъпен за всички заинтересовани студенти и може да бъде изтеглен от сайта на проекта. Той ще бъде представен по привлекателен визуален начин, за да бъде лесен за навигация.

Станица в сайта на Еразъм: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/projects/search/details/2021-1-PT01-KA220-SCH-000032510