Лятна приключенска занималня

Лятната занималня се организира в периода 02.06 до 15.09. Заниманията се определят за седмица, като се търси баланс между игра и учебна дейност. Най-общото разпределение е:
- Сутрин е времето за активности на открито. Децата играят в парка, тренират лека атлетика, посещават забележителности, басейн, йога и т.н.
- На обяд е времето за хранене, почивка, четене на задължителната литература и тихите игри.
- Следобед е времето за учене – английски, математика, български, диктовки. Следват допълнителните занимания като работилница, жестомимичен, калиграфия, китайски, кино и т.н. Изключение от правилото е само посещенията на Библиотеката, които са винаги следобедите. Привечер децата се изкарват в парковата алея, откъдето се прибират от родителите.
Цени за Лятна приключенска занималня - ЛЯТО_2023
No: | Описание на услугата | Цена на посещение, лв |
---|---|---|
1. | Целодневно посещение на Лятна занимания 2023 | очаквайте скоро! |
2. | Полудневно посещение на Лятна занималня 2023 | очаквайте скоро! |
3. | Занятия по английски език, математика, български, различни по сложност диктовки и работилници, занимания по жестомимичен език, китайски, калиграфия | вкл. в цената |
4. | Лека атлетика с треньор на ЛАСК Локомотив - Лора Атанасова | очаквайте скоро! |
5. | Посещение на басейн, с вкл. транспорт, застраховка и входна такса | очаквайте скоро! |
6. | Посещение и дейности в Регионална Библиотека Любен Каравелов | очаквайте скоро! |
7. | Занимания по йога за деца | очаквайте скоро! |
8. | Храна, вкл. тристепенно меню за обяд и плод/десерт за следобедна закуска | очаквайте скоро! |
9. | Екскурзии | очаквайте скоро! |
10. | очаквайте скоро! | очаквайте скоро! |
Дейностите по-долу са от предни години. За настоящата лятна занималня се очаква да има нови дейности, които да заменят вече съществуващите. Следете страницата ни за повече информация

Английски език
Нашата школа е специализирана в преподаването на английски език за деца. Това е нашата основна сила – разполагаме с преподавателите, техниката, методологията и желанието да го правим. Занятията са поне 2х седмично, като децата се разделят в подходящи възрастови групи. Целта е децата да поддържат нивото си и да запълват пропуски от учебната година чрез комбинация от теми, които нямат връзка помежду си. Целта е да се избегне натрупването на непознат материал, в случай на отсъствие на детето от занималня.

Лека атлетика
2х седмично децата тренират лека атлетика към ЛАСК Локомотив-Русе. Тренировките са специално съобразени с натоварването на децата, но и са достатъчно тежки, за да се уморят. На краят на лятото резултатите са на лице – голяма част от децата продължават като състезатели към клуба
Освен на физическа подготовка, децата се учат на дисциплина, работа в екип, целеустременост и концентрация.
Набляга се на придобиването на двигателни умения, усъвършенстване на бягането, скачане, упражнения за правилна стойка, запознаване с различни видове спорт, изграждане на отношение към двигателната активност, спорта и изграждане на самоконтрол

Посещения на Библиотеката
2х седмично децата посещават библиотеката. Четат се книги, преразказва се прочетеното и след това се рисуват картини – развива се концентрацията на децата, четене с разбиране и въображението им чрез изразяване с рисунки. И най-важното – за повечето деца това е първия досег с библиотеката, надяваме се – не и последен.

Занятия по обща подготовка
Лято е, но децата имат нужда от регулярни упражнения, с които да поддържат знанията си. По две занятия седмично се отделят за всеки от общите предмети в училище – смятане, български, диктовка:
- особено внимание се отделя на диктовката и свързаните с нея проблеми – правопис, краснопис и концентрация. Това се приема като наказание от децата и времето за диктовка е най-страшното за тях - работим да обърнем негативната тенденция децата да пишат все по-малко, да са все по-неконцентрирани и да не се стараят.
- математиката и смятането като цяло е нещо по-приятно за тях - залагаме на работни листи, с които да поддръжат нивото си. Математиката е упражняване и навик.
- често разнообразяваме часовете с родинознание и се опитваме да ги запалим по история; да покажем, че биологията може да е интересна или че химията е навсякъде около нас.

Четене за задължителната литература
По време на обедната почивка, преди времето за тихите игри, децата се отделят на спокойствие за четене на любими книги. И тъй като повечето заспиват почти веднага, опитваме да правим това четене организирано, като всяко дете чете пасажи, а най-малките само слушат.

Йога за деца
2х седмично занятия, провеждащи се на открито. Все още не може да преценим ползите и рисковете от този тип занимания. От опит знаем само, че на някои деца това им допада, на други - не.
Какво представлява йогата за деца:
Децата са пластични, възрастните губят тези умения с времето. За едно дете упражненията по йога са естествени, често дори е стряскащо какво могат да направят почти без подготовка. Нашата цел бе да запазим именно тази им пластичност, защото децата прекарват във фиизческа активност все по-мако време. Далече сме от мисълта да учат някаква източна философия - за нас това са упражнения за пластичност и дисциплина и нищо повече.

Занимателни работилници
Всеки ден децата изработват нещо с ръцете си - да изрежат, да оцветят и залепят - това развива фината им моторика, учи ги на последователност, концентрация и търпеливост. Развива въображението, пространствената ориентираност и въображението у децата. Относно резултатите – в края на занятието децата отнасят произведенията си на своите родители – по начина, по който го правят, разбираме, че сме постигнали целите си – щастливи деца, показващи развълнувани на родителите си какво са изработили.
Дейности: апликиране, моделиране, рисуване с моливи, бои, пръсти, с плодове, работа с декоративни материали. Използване на хартия, картон, платове, копчета, мъниста, дървени материали, материали от пластмаса, бобови култури и др.

Жестомимичен език
Благодарим на Радина Лишева – нейна е основната идея, тя изпълни и цялата процедура по организиране и провеждане на занятията на този пилотен курс през 2022г.
Децата чакаха с ентусиазъм всеки час и приеха с особено призвание да научат възможно повече, като искаха да покажат наученото – дори и след часовете, те продължаваха да се упражняват. Често, родителите „се оплакваха“, че децата ги "тормозят" и в къщи, като продължават обучението и върху тях. Отлично, прекрасно начинание, което искаме да продължи и за в бъдеще.
Какво е жестомимичен език и защо смятаме, че тези занятия са полезни за децата?
Това е език, при който общуването се извършва с помощта на жестове и чрез езика на тялото, без да се разчита на звукови символи - за нас това е езика на глухите. Неговото изучаване може да бъде забавно и вълнуващо - това е алтернативна форма на комуникация, която им позволява да изразяват себе си. Таен език, който ги прави специални, който могат да използват само помежду им - само по себе си това усещане е уникално.
Освен това той ги учи на ценни социални умения, повишава самочувствието им и им помага да станат по-независими. Нямаме за цел децата да научат този език завинаги, приемаме го повече като театрално представление, на което децата играят като говорят помежду си ... и да се забавляват. Нямаме сценарии, по определена последователност и програма се учат основни изрази и думи, след което децата правят диалози помежду си.

Посещения на басейн
Това е любимото занимание на всяко дете. В началото на м.Юни времето още е студено, но от м.Юли, поне 1х седмично, сме на к-с НОРД. Сутрин сотиваме в 10:00, децата лудуват във водата до към 13:00, след което се прибираме с атракционното влакче в парка.
Има ли рискове?
Да, има, но не от удавяне, а по-скоро от падане, подхлъзване или сблъсък. Основните принципи, които следваме, за да осигуром безопастността на децата са:
- поне 2-ма възпитателя, които постоянно следят децата. Отделно са спасителите от басейна.
- избираме сутрините, заради по-малкия наплив - следобедите става пренаселено. Може да контролираме нашите деца, но за чуждите не може да отговаряме.
- забраняваме скачането във водата - това е основната причина за подхлъзване и нараняване. Повърхността около басейна винаги е мокра и хлъзгава. Винаги ...
- алергични реакции към слънце и от химикалите във водата - децата са на басейн до обяд, за това не сме имали случай на слънчево изгаряне. Преди тръгване децата се изплакват с прясна вода и се преобличат - на всички им се зачервяват очите, да, но до сега не сме имали случай на дете с тежка алергична реакция.

Калиграфия и китайски език
В никакъв случай нямаме за цел децата да говорят или пишат на китайски. Радина Лишева можеше да ги подготви – да, тя е преподавател по китайски, но нашата цел бе друга – децата да разберат частица от източната философия, по какво се различава тяхната азбука от нашата и да се забавляват. Децата са готови да приемат непознатото, да се впуснат без задръжки и да навлязат в дебрите на източната философия без стереотипите на възрастните.
Относно самата програма - информацията беше поднесена по начин, чрез който децата го приеха за забавна игра. Търсеха логиката в отделните йероглифи и тяхното съставяне, но реално - за тях това не беше изучаване на чужд език, а игра.

Посещения на музеи и екскурзии
Всяка година организираме посещения до различните музеи в града – на Транспорта, Природонаучния, къщата на Калиопа и т.н. Ако трябва да сме честни – на децата им е омръзнало – от предни години или от училище са ги посещавали вече десетки пъти. Ходим, ако посещението е свързано с дадено събитие или ще има нещо ново, което да се види.
Също така, организираме посещения в долината на р.Русенски Лом, х.Минзухар, селски читалища и събития. Сътрудничим си е ТД Приста, с инструктори от Номадия, БЧК и др

Сутрешни свободни игри в паркове
В дните, когато няма тренировки или басейн, децата отиват на парка зад Пантеона, на Кея, на Центъра, на Вазата Това е времето, когато децата играят футбол, на народна топка, федербал, на пързалките или просто изтрепват всякакви буболечки – оставяме децата по-свободни, да се събират на групи, да бъдат деца.
Ако все пак искаме да организираме игри, то тогава правим състезателни игри, щафетни игри, игри с препятствия - игри развиващи координация, внимание, ловкост, съобразителност, бягане, отскокливост, равновесно ходене, реакция при сигнал, екипна работа, работа по двойки Често се събираме с други занимални и правим турнири между децата.

Кино
Преди водехме децата на кино в МОЛ Русе. Заради логистиката си го позволявахме веднъж месечно. Сега го правим по-често – не всяка занималня може да се похвали с лазерни проектори от последно поколение, както и със специални интерактивни екрани – за нас не е проблем да направим кино и при нас. Обикновено петък следобед е време за кино –дали ще е анимация, дали ще е научно-популярен филм или комедия

Използване на телефони
Децата могат да имат телефон в себе си, по всяко време може да се обадят на родител или да приемат обаждане.
Нямат право да играят игри, ровят в нета и т.н. Ако се наложи нещо спешно - случвало се е да разрешим да погледнат и покажат нещо. Но толкова!
Често сме чували "Мама/тати ще ме отпишат от вас и ще ме запишат в "ХХХ" или "ХХХ", където ще ми дават телефони по цял ден". И често така и става ...
В никакъв случай не сме някакви маниаци, които отричат телефоните - ние също имаме деца, които са пред телефона по цял ден. В допълнение, децата с телефони са едни тихи деца - няма да има нужда да се занимаваме с тях. Направили сме този избор и ще го следваме - нека да са във виртуалния си свят в къщи, при нас ще са в реалния такъв. Докато може да устискаме - ще продължаваме с принципа "БЕЗ ТЕЛЕФОНИ!"
Feature 1
текст 1
полезно
Feature 2
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi volutpat justo sed efficit cursus. Mauris fringilla quam.
Feature 3
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi volutpat justo sed efficit cursus. Mauris fringilla quam.
Feature 4
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi volutpat justo sed efficit cursus. Mauris fringilla quam.